هجدهمین نشست کنگره جهانی هواشناسی WMO روز دوشنبه سیزدهم خرداد با حضور نماینده کشورمان و نمایندگان بیش از ۱۹۰ کشور در مقر آن سازمان در شهر ژنو آغاز شد.
به گزارش روابط عمومی هواشناسی استان کرمان به نقل از روابط عمومی سازمان هواشناسی کشور، در مراسم افتتاحیه این نشست ۱۱ روزه، جمهوی اسلامی ایران در راس هیئتی به ریاست سحر تاجبخش مسلمان، معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان هواشناسی کشور به‌عنوان نماینده دائم جمهوری‌ اسلامی ایران در سازمان هواشناسی جهانی در این نشست حضور یافت.
بر اساس این گزارش مقامات WMO ضمن ابراز خرسندی از حضور حداکثری اعضا در این نشست، اظهار امیدواری کردند که مباحث مطروحه و مصوبات نهایی آن بتواند در پیش‌بینی شرایط جوی، کاهش آثار بلایای طبیعی و خدمات‌رسانی به نهادهای ذیربط نقش بسزایی داشته باشد.
در دومین روز این نشست دکتر سحر تاجبخش مسلمان معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان هواشناسی کشور در ملاقات با دکتر بقایی هامانه، نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در ژنو بر لزوم همکاری بیشتر دو دستگاه جهت حضور هر چه بیشتر سازمان هواشناسی کشور در مجامع بین‌المللی تاکید کرد.
در این ملاقات نحوه مشارکت حداکثری سازمان هواشناسی در رویدادها و تبادلات منطقه ای و بین المللی مورد بحث و تبادل نظر طرفین قرار گرفت.
در حاشیه این اجلاس دکتر تاجبخش با نمایندگان دائم برخی از کشورهای عضو WMO نظیر ترکیه، ارمنستان، عمان، کویت، اندونزی،فرانسه، آلمان، سوئیس، اردن، مصر، قطر، ژاپن، تانزانیا، زیمبابوه، نیجریه، ایرلند، ایتالیا، هند، سریلانکا و چین دیدار و گفتگو کرد. تبادل اطلاعات، تجربیات و دانش فنی و همچنین افزایش تعاملات دو جانبه در حوزه آموزش از جمله موارد مورد نظر طرفین بود.
شایان ذکر است: سازمان جهانی هواشناسی WMO یکی از فعال ترین آژانس‌های تخصصی سازمان ملل متحد است که با ۱۹۳ کشور عضو، هر چهارسال یکبار نشست کنگره را با حضور کلیه اعضای خود برگزار کرده و مسائل مهم هواشناسی، آشنایی،تغییر اقلیم، مخاطرات جوی و اقلیمی و ابزارهای کاهش بلایا و همکاریهای دو بخش دولتی و خصوصی مورد بحث و تبادل نظر اعضاء قرار گرفته و از حاشیه آن تکنولوژیهای پیشرفته هواشناسی در قالب یک نمایشگاه تخصصی در معرض دید متخصصان هواشناس قرار می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *