به مناسبت روز جهانی هواشناسی مدیر کل هواشناسی کرمان مهمان ویژه برنامه زنده” زندگی زیباست” بود.

به گزارش روابط عمومی هواشناسی کرمان ، تورج جدیدی روز شنبه با حضور در مرکز سیمای کرمان و برنامه زندگی زیباست ضمن تبریک روز جهانی هواشناسی و عید نوروز افزود: ۲۳ مارس ۲۰۱۹ برابر با سوم فروردین ۱۳۹۸ مصادف با روز جهانی هواشناسی با شعار خورشید، زمین و هوا است.
وی در ادامه گفت: تغییر اقلیم ایجاد شده منجر به افزایش بیشینه دمایی شدید و ثبت رکوردهای دمایی جدید روزانه، ملی و جهانی شده است که این افزایش جهانی دما تغییر اقلیم ، سلامت، معیشت و امنیت غذایی، تامین آب، امنیت انسان ها و رشد اقتصادی را نشانه گرفته است.
مدیرکل هواشناسی استان کرمان افزود: خورشید منبع انرژی پاک و جایگزین بسیار خوبی برای انرژی است که حتی در روزهای ابری نیز می توان به آن دسترسی داشت و استفاده از انرژی خورشیدی در سراسر جهان به منظور تولید برق، نمک زدایی آب و تولید گرما کاملا مشهود است و بشر باید بیشترین تمرکز را در استفاده از این انرژی داشته باشد.  وی خاطر نشان کرد طی ۳۰ سال گذشته برون داد انرژی خورشیدی افزایش نداشته است

جدیدی گفت: میانگین بارندگی استان کرمان در سال زراعی جاری از اول مهر ۹۷ تا تاریخ ۲ فروردین ۹۸ به میزان۷۷٫۴ میلیمتر ثبت شده است که این میزان بارش نسبت به بازه زمانی مشابه سال قبل ۲۳۸ درصد افزایش و نسبت به بارش نرمال بلندمدت ۲۶ درصد کاهش داشته است.
وی بیان داشت: در این بازه زمانی میانگین بارش شهر کرمان (مرکز استان) ۷/۴۳ میلیمتر به ثبت رسیده است که این میزان نسبت به مشابه سال قبل (به میزان ۳/۱۰ میلیمتر) ۳۲۳ درصد افزایش و نسبت به بلندمدت ۲۶ درصد کاهش را نشان می دهد.
مدیرکل هواشناسی استان کرمان بیشترین بارندگی ثبت شده استان را در شهرستان های منوجان و کهنوج به ترتیب با ۱۷۹و۱۷۲ میلیمتر و کمترین مقدار آن در ایستگاه سینوپتیک شهرستان راور با میزان ۸/۴۰ میلیمتر عنوان کرد.
وی افزود: در این بازه زمانی میانگین بارندگی کل کشور نیز ۲۰۵ میلیمتر می باشد که نسبت به مشابه سال قبل ۱۳۴ درصد و نسبت به بلندمدت ۲۳ درصد افزایش داشته است.
جدیدی با اشاره به انباشت خشکسالی سال های قبل در استان کرمان گفت: لزوم استفاده بهینه از آب و صرفه جویی از این نعمت الهی ضرورت داشته و مردم باید دقت لازم را در مصرف آب داشته باشند.
وی در ادامه گفت: مردم استان و گردشگران و مسافران نوروزی می توانند به صورت شبانه روز جهت اطلاع از پیش بینی ها و اخطاریه های هواشناسی با سامانه اداره کل هواشناسی استان کرمان و شماره ۱۳۴ تماس حاصل نمایند.
مدیرکل هواشناسی استان کرمان گفت: به طور متناوب ناپایداری در سطح استان تا پایان هفته به صورت رگبار و رعد و برق و وزش باد نسبتا شدید به خصوص در شرق و شمال غرب استان پیش بینی می شود.

You must be logged in to post a comment.