مدیر کل هواشناسی استان کرمان در گفتگو با ایرنا تابستان گرم کرمان را تشریح کرد.

به گزارش روابط عمومی هواشناسی کرمان ، تحلیل و بررسی داده های ثبت شده در ایستگاه های هواشناسی استان کرمان نشان می دهد در تیر ماه سال جاری نسبت به بلند مدت افزایش دمای محسوس داشته‌ایم، به طوری که در شهر کرمان که ۲۶ سال قبل حداکثر دمای ۴۲ درجه را تجربه کرده در چند روز نخست تیر دمای حداکثر به ۴۲ درجه نیز رسید.

محسن عراقی‌زاده روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه پارامترهای دمایی در سطح استان نسبت به بلند مدت افزایش محسوس داشته است و رکوردهای جدید دمایی ثبت شده، افزود: حداقل مطلق دمای شهر کرمان نسبت به دوره ۳۰ ساله دماهای کمینه، تیرماه ۹ درجه افزایش داشته است.

در این گفتگو عراقی زاده تصریح کرد: تا اواسط تیر ماه تعداد روزهای با دمای بالا در استان نسبت به سال‌های گذشته افزایش داشته است و تا این تاریخ بیشترین دمای ثبت شده در استان ، شهداد با ۵۲ درجه بوده و در شهر کرمان نیز حداکثر دما به ۴۲ درجه رسید.

عراقی‌زاده با اشاره به اینکه در خنک‌ترین ایستگاه استان نیز افزایش پنج درجه‌ای دما در حداقل دماها رخ داده است، گفت: لاله زار به عنوان ایستگاه رکورددار کمترین حداقل ها در استان، در تیرماه سال جاری با شکست رکورد دمایی خود نسبت به بلند مدت(نسبت به مشابه سال قبل) حداقل دمای ۱۶ درجه ای را داشته است.

مدیرکل هواشناسی استان کرمان با اشاره به اینکه، هم‌اینک ۱۲ ایستگاه سینوپتیک، ۳۹ ایستگاه خودکار و چهار ایستگاه اقلیم‌شناسی سنتی در سطح استان تغییرات آب و هوایی را اندازه می‌گیرند، گفت: به طور قطع کاهش بارندگی در روند گرمایش بی تاثیر نیست اما مهمترین علت گرمای این روزها، استقرار کم فشار حرارتی در منطقه جنوب‌شرق کشور و تداوم آن در این منطقه بوده است.

عراقی‌زاده با اشاره به اینکه جریانات جنوبی عمدتا” باعث انتقال رطوبت از آب‌های خلیج فارس و دریای عمان به استان می شوند، تصریح کرد: در تابستان‌ها استقرار پر ارتفاع جنب حاره باعث پایداری هوا و افزایش دما می‌شود.

مدیرکل هواشناسی استان کرمان با اشاره به اینکه ماندگاری هوای گرم در یک منطقه موج گرما نامیده می شود، ادامه داد: موج گرما عموما به عنوان یک دوره ای از روزهای متوالی با دماهای بالای غیر عادی تعریف می شود.

عراقی زاده خاطرنشان کرد: همانطور که طبق پیش‌بینی‌ها گفته بودیم امسال تابستان مقداری هوا در استان گرم‌تر و دماها افزایشی است و دمای هوای مناطق مختلف استان به نسبت میانگین دمای سالهای قبل زیادتر شده است.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا مبنی بر اینکه هشدارهای هواشناسی در سطوح مختلف آیا برای افزایش دمای هوا مطرح است یا خیر، گفت: طی سالیان گذشته این موضوع مطرح شده که به طور مثال اگر دمای منطقه‌ای بالای ۵۰ درجه باشد یکسری اقدامات خاص صورت گیرد اما حقیقت این است که تاکنون مصوبه‌ای که در آن به اقدامات لازم در صورت افزایش دما اشاره کند ، ندیده ام.

وی در پاسخ به این سوال خبرنگار ایرنا که آیا این امکان وجود دارد که گرمای بی سابقه استان به رویدادی سالانه تبدیل شود، تصریح کرد: طبق آمار، سال‌های گذشته نیز این افزایش دما در استان اتفاق افتاده منتهی فراوانی زیادی طی این سال‌ها نداشته است.

مدیرکل هواشناسی استان کرمان ادامه داد: وجود چنین تغییرات دمایی طی سالیان مختلف در استان به بحث تغییرات اقلیمی بر می‌گردد تغییراتی که در اثر آن، گرماها و سرماهای بیش از اندازه دور از انتظار نیست.

 

You must be logged in to post a comment.