مدیر کل هواشناسی کرمان آخرین وضعیت جوی استان کرمان را تشریح کرد و گفت: پیش بینی می شود تابستان امسال دمای کرمان نسبت به نرمال افزایش یابد

به  گزارش روابط عمومی هواشناسی کرمان، محسن عراقی‌زاده، با تبریک روز جهانی هواشناسی، اظهار داشت: ۲۳ مارس روز جهانی هواشناسی نامگذاری شده است و با توجه به تغییرات اقلیمی که در جهان در حال اتفاق افتادن است شعار امسال سازمان جهانی هواشناسی «خط مقدم اقدام اقلیمی» انتخاب شده است تا همه کشورها برای این تغییرات به دنبال راه حل و به فکر راه چاره باشند.

وی با اشاره به صدور پیش‌بینی‌های هواشناسی براساس مدل‌های هواشناسی و خطاهایی این مدل ها گفت: با افزایش بعد زمانی پیش‌بینی، میزان خطای آن هم بیشتر است و دقت آن پایین می‌آید.

مدیرکل هواشناسی استان کرمان با اشاره به صدور پیش‌بینی‌‌های به صورت ۱۰ روزه در حال حاضر، که تقریباً دقت خیلی بالایی داشته و دقت آن در حدود ۹۸ درصد است، ادامه داد: این پیش‌بینی‌ها از راه‌های مختلف اطلاع‌رسانی می‌شود.

وی با اشاره به وضعیت بارش باران در استان کرمان در سال زراعی جاری، بیان کرد: از مهرماه امسال سال زراعی آغاز شده و تا کنون نیمی از سال زراعی را پشت سر گذاشته‌ایم.

عراقی‌زاده ادامه داد: میانگین بارندگی استان کرمان در این سال زراعی و تا کنون ۴۸ میلی‌متر بوده که به نسبت سال گذشته که ۷۰ میلی‌متر بوده بارندگی‌های ما در سطح استان کرمان خیلی کم است و وضعیت خوبی در این زمینه نداریم.

وی با اشاره به آمار بلندمدت بارندگی‌‌های در استان کرمان، گفت: میانگین بارندگی‌ها در بلند مدت در استان کرمان ۱۳۰ میلیمتر است که فاصله بارش‌های امسال آن با آن فاصله  زیادی است.

مدیرکل هواشناسی استان کرمان با بیان کاهش بارندگی در کشور و استان کرمان افزود: امیدواریم در مدت باقیمانده از سال زراعی ، با وقوع بارش ها ، وضعیت آبی تا قدری از این وضعیت بهتر شود.

وی ادامه داد: براساس نقشه‌هایی که در اختیار داریم پیش‌بینی می‌شود که تا ۱۵ اردیبهشت ماه بارندگی‌هایی را به صورت پراکنده در سطح استان داشته باشیم البته با این بارش‌ها به میانگین بلند مدت استان کرمان نمی‌رسیم.

عراقی‌زاده با اشاره به اینکه امسال روند افزایشی دما را داشتیم و میانگین دمای نقاط مختلف استان نسبت به سال‌های قبل بیشتر بوده است، افزود: پیش‌بینی می‌شود که این روند تا تابستان ادامه داشته باشد و تابستان امسال بیش از دو درجه گرمتر از تابستان گذشته باشد.

You must be logged in to post a comment.