پیش بینی وضع هوا در چند روز آینده و توصیه های هواشناسی کشاورزی

مورخ  ۰۱۰۳۹۸

تا روز پنجشنبه در ساعات بعداز ظهر و اوایل شب، افزایش ابر و رگبار باران  به همراه رعد و برق  همچنان در سطح استان ادامه خواهد داشت.  ضمن اینکه وزش باد نسبتاً شدید در برخی مناطق استان خصوصاً شرق و جنوبشرق، بطور لحظه ای باعث کاهش دید افقی و کاهش کیفیت هوا خواهد شد. روز جمعه جوی نسبتا آرام در استان حاکم خواهد بود و مجددا از روز شنبه شاهد ناپایداری جوی در سطح استان خواهیم بود دما روند افزایش تدریجی دارد و جهت باد غالب در شهرهای جنوبی استان،  جنوبی و در سایر مناطق غربی تا شمال غربی می باشد.

توصیه های کلی باغبانی:

·  باغداران محترم توصیه می شود به مصرف کود ازته بعد از تشکیل میوه به میزان ۲۰ گرم در هر متر مربع بصورت پاشیدن روی خاک اقدام کنند.

·  از آبیاری درختانی که در مرحله گلدهی می باشند خودداری شود

·  تا روز شنبه ساعات اولیه صبح شرایط جوی  جهت روغن پاشی ، محلول پاشی و سم پاشی در باغات مناسب است

·  کشاورزان محترم مصرف کودهای میکرو بصورت محلول پاشی و تا ۱۵ تیر ماه قبل از ضخیم شدن برک اجام شود.

·  جهت ترمیم درختانی که با تنش سرمایی مواجه شده اند تغذیه درختان با کودهای پتاسیمی و نیتراته همراه با آب آبیاری انجام شود

·  توصیه می شود علف کش ها در اوایل صبح و بعد از آبیاری زمین مصرف شوند.

·  با توجه به افزایش دما و وجود رطوبت کافی، باغداران محترم جهت کاهش خسارات آفات بهداشت باغ رعایت کنند.

باغداران انار( کرمان، زرند، چترود، راین)

·  با توجه به روند افزایش دما  در باغات انار جهت  کاهش خطر شته ها از حذف تنه جوش ها ی انار خودداری گردد

·  طغیان شته ها افزایش جمعیت مورچه ها در باغات انار را موجب می شود لذا جهت مبارزه با مورچه ها با کارشناسان مربوطه مشورت گردد.

·  با توجه به بینی پیش وزش باد شدید انارکاران محترم جهت جلوگیری از خسارت ناشی از افتادگی درختان از انجام آبیاری سنگین خودداری کنند.

زیتون کاران( زرند، کرمان، سیرجان، شهربابک)

·  باغداران زیتون برای مقابله با پسیل درختان زیتون در هوای آرام و ساعات خنک با مشورت کارشناسان کشاورزی اقدام به محلول پاشی با صابون و یا سم پاشی با آفت کش ها اقدام نمایند

پیاز کاران( بردسیر، سیرجان، شهربابک، لاله زار، راین)

·  با توجه به مشاهده نماتد  ساقه و پیاز از عوامل خسارت زای سیر و پیاز و یونجه در صورت مشاهده هر گونه زردی ، عدم رشد و پوسیدگی پیاز با کارشناسان گیاهپزشکی مشورت نمائید

نخلداران( استان کرمان و هرمزگان و زاهدان)

·        با توجه به افزایش دما ، باغداران نسبت به آبیاری منظم باغات و نخیلات در بم ، شهداد، فهرج، بروات، رودان ، میناب، حاجی آباد و بندرعباس در ساعات خنک روز اقدام نمایند.

·        با توجه به پایداری جوی  و وزش باد در ساعات بعدازظهر، سم پاشی و محلول پاشی روی نخیلات و باغات به ساعات صبح موکول گردد.

·        انجام عملیات سمپاسی علیه کنه گرد الود نخلیات درزمانی که شدت وزش باد زیاد نیست اقدام شود.

·        با توجه به شرایط مناسب آب و هوایی و دمایی جهت فعالیت سوسک سرخرطومی و حنایی ردیابی به صورت مستمر با تعویض فرمون و بازدید تله ها اقدام شود. و در صورت مشاهده به مراکز یا مدیریت جهاد کشاورزی جهت مبارزه اطلاع رسانی گردد.

·        باتوجه به افزایش دما برای مبارزه با کنه گردآلود و کرم میوه خوار نخیلات، استفاده از دیازینون(۲٫۵ لیترسم در هزار لیتر آب) و نیسرون (یک لیتر سم در هزار لیترآب) توصیه می گردد.

·        استفاده از کنه کشهای با دوره کارنس کوتاه در نخلستان ها ی بروات،  بندرلنگه و پارسیان در ساعات افت سرعت باد صورت پذیرد .

·        برای ارقام حساس نخیلات استفاده از کنه کش توصیه می گردد.

·        بدلیل بارش پراکنده باران طی سه روز آتی  در حاجی آباد از انجام عملیات گرده افشانی خودداری گردد.

·        با توجه به وزش باد در ساعات بعد از ظهر خوشه بندی خرما را به ساعات اولیه صبح موکول گردد.

پسته داران( کرمان،زرند، سیرجان، شهربابک، انار، رفسنجان، زاهدان)

·  برای مقابله به موقع  با پروانه چوبخوار پسته به ردیابی آفات با تله های فرمونی اقدام گردد. شایان ذکر است پیک پروانه چوبخوار ۲۵ فروردین است و ردیابی باید از۲۵ فروردین با تله های فرمونی ۴ تا ۵ عدد در هکتار انجام شود.

·  جهت ترمیم درختانی که با تنش سرمایی مواجه شده اند تغذیه درختان با کودهای پتاسیمی و نیتراته همراه با آب آبیاری انجام شود

·  )  با توجه به مشاهده لارو هلیوتیس (لاروسبزرنگ) در بعضی باغات پسته شهرستان شهربابک در صورت ضرورت به مبارزه شیمیایی علیه این آفت با مشورت کارشناسان اقدام کنید         

·  در باغات پسته که در مرحله نخودی هستند جهت کامل شدن خوشه ها به محلول پاشی کلسیم در ساعات خنک و آرام روز اقدام نمایند

·  محلول پاشی کلسیم را می توان از مرحله ارزنی تا نخودی انجام داد

·  با توجه به بالا بودن رطوبت و افزایش دما ، احتمال طغیان آفات پسیل و سن قرمز پسته وجود دارد. لذا باغداران به بازدید مرتب و رصد این آفات اقدام و در صورت نیاز به کنترل انها اقدام شود

·  با توجه به شروع آلودگی پسیل پسته در برخی مناطق  شهربابک در صورت نیاز به مبارزه از سموم کم خطر و صابون های کشاورزی اقدام نمایید.

·  برای کنترل  بیماری پوسیدگی طوقه و ریشه (گموز ) در باغات پسته منطقه رباط با کامل شدن رشد برگ ها با مشورت کارشناسان از قارچ کش الیت استفاده کنید

·  بهترین زمان جهت محلول پاشی در ساعات بدون باد و آرام می باشد.

·  در صورت مشاهده سوسک سرشاخه خوار پسته با مشورت کارشناسان کشاورزی به بررسی و نابود کردن کانون های آلوده اقدام شود

·  با توجه به فرا رسیدن پیک پرواز پروانه چوبخوار پسته در منطقه استبرق و بنه یکه در صورت ارزنی شدن ۷۰ درصد خوشه های پسته از این تاریخ به مدت یک هفته علیه این آفت اقدام و در صورت وجود سایر آفات اول فصل همزمان مبارزه انجام شود .   

                                                                                                                                     بادام و میو ه های سردسیر( آلو، هلو و … )

·  با توجه به مناسب شدن شرایط جوی جهت مبارزه با لیسه یا کرم های برگ خوار ، بعد از ریزش گلبرگ ها به مشورت کارشناسان کشاورزی اقدام گردد

·  جهت کنترل افت زنبور مغز خوار بادام به جمع آوری بادام های آلوده و خشکیده در روی زمین و سم پاشی در ساعات حنک روز اقدام گردد.

·  جهت بالابردن عملکرد لقاح در میوه های درختان سردسیری در هر هکتار،  ۴ تا ۵ کندو زنبور عسل استفاده شود.

·  با توجه به ریزش گلبرگ های درختان به و تشکیل میوه ، نسبت به بازدید از سرشاخه های بارده اقدام و علائم اولیه آتشک (سیاه شدن دمگل ، کوچک ماندن میوه و ترشح شیرابه باکتریایی ) را ردیابی کنید و با مشاهده این علائم با کارشناسان مشورت نمایید

·  با توجه به مناسب بودن شرایط جوی جهت طغیان آفات، در صورتیکه پیچیدگی برگ ها در باغ های سردسیری ( هلو، زردآلو، شلیل و … ) مشاهده شده است جهت مبارزه با آفت شته با کارشناسان کشاورزی مشورت گردد.

·  با توجه به مشاهدات انجام شده زمان مبارزه شیمیائی با نسل اول کرم سیب بر روی در ختان( به) فرا رسیده است .

انگور داران

·  جهت مبارزه با سفیدک پودری انگور ، بعد از ریختن گلبرگ ها جهت مبارزه با آفت کش مناسب در ساعات خنک روز اقدام شود

گردو داران( سیرجان، بافت، شهربابک، راین، کوهبنان)

·  جهت کاهش خسارت آفت کرم خراط نسبت به هرس شاخه های خشکیده و سنبه زنی در کا نا ل های فعال در ختان گردو در مناطق جوزم ،پاقلعه ، میمند اقدام گردد .

مرکبات( جیرفت، کهنوج، بم و استان هرمزگان)

· مبارزه با آفات مرکبات مثل مگس مینوز و کنه مرکبات توصیه می گردد.

·  مبارزه با موش صحرایی با روش طعمه گذاری در باغات مرکبات و انبه توصیه می گردد.

·  ازهرگونه علمیات سمپاشی ومحلول پاشی تغذیه ای درمرکبات خوداری نمائید

زراعت:

·  با توجه به شرایط جوی مناسب جهت طغیان سن در غلات، به کشاورزان کلیه مناطق استان توصیه می شود نسبت به رد یابی سن در مزارع گندم و جو اقدام نمایند.جهت مبارزه با کارشناسان کشاورزی مشورت بعمل آید.

·  با توجه به شروع مرحله ساقه دهی کلزا، کشارزان کلزا کار مناطق سردسیر استان شامل بافت، بردسیر و  کرمان نسبت به مصرف حداقل ۱۵۰کیلوگرم کود فسفات آمونیوم در مزارع کلزا اقدام گردد.

·  به کشاورزان توصیه میشود با توجه به افزایش درجه حرارت هوا نسبت به تنظیم دور آبیاری مزارع کلزا اقدام نمایند.

·  با توجه به بارش های رخ داده ، سال زراعی جاری، سالی پر خطر در خصوص بیماریهای گندم خصوصا انواع بیماری های برگی و خوشه و سفیدک پودری، سپتریوز برگ و خوشه، لکه نواری باکتریای، فوزایوم  خوشه، زنگ زرد و سن گندم و مچنین بیماری های کلزا خصوصا اسکلروتینیا کلزا پیش رو می باشد لذا ضروری است کارشناسان مراقبت و ستاد پیش آگاهی نسبت به پایش دقیق و کاهش خسارات فوق اقدام نمایند.

سالن های تولیدی و انبارها:

·        با توجه به تغییرات دمایی و رطوبت ، جهت جلوگیری از شیوع بیماریهای قارچی ، کنترل درجه حرارت داخل گلخانه و سالنهای پرورش قارچ وانبارهای نهاده های کشاورزی انجام گردد.

·        مرغداران عزیز با توجه به رطوبت بالا نسبت به تهویه اقدام نمایید.

·        با توجه به وزش تند بادهای لحظه ای گلخانه دارن از استحکام پوشش گلخانه و دامداران از محکم بودن سقف دامداری های سنتی اطمینان حاصل نمایند.

دامداری و شیلات

·        از تغذیه ماهی های قزل آلا در ساعات وزش باد شدید و ابری خوددای گردد.

·        از دستگاه هوادهی در استخر های سرپوشیده استفاده گردد.

·        به گاوداران عزیز توصیه میشود به تهویه و بهداشت گوساله ها اهمیت دهند.

·        دامداران محترم به دلیل احتمال وقوع رگبار باران و تگرگ،از چرای دامها در کنار رودخانه ها و مسیلها خودداری نموده،

زنبورداران :

·        از استقرار کندوهای عسل تا یک هفته دیگر در نزدیک باغات به ( حداقل فاصله ۶ کیلومتری ) خودداری نمایند

·        در زمان مبارزه با سن گندم و جو توصیه می شود کندوهای زنبور عسل را جابه جا کنند.

نکاتی در مورد سم پاشی

·        کشاورزان محترم با توجه به بالا بودن جمعیت دشمنان طبیعی آفات در فصل بهار حتی الامکان از روش های غیر شیمیایی جهت مبارزه با آفات استفاده گردد.

·        در صورت نیاز به مبارزه شیمیایی در ابتدای فصل از سموم کم خطر با دوز پایین استفاده گردد

·        زمان مبارزه با آفات مهم ترین فاکتور در مبارزه شیمیایی می باشد در صورت عدم رعایت زمان دقیق نه تنها با آفات مبارزه نمی شود بلکه دشمنان طبیعی آفات از بین می رود.

·        انجام مبارزه شیمیایی در اول صبح که هوا آرام می باشد و با استفاده از تجهیزات ( کلاه، ماسک، عینک و لباس) ضروری است.

·        حتی الامکان از اختلاط سموم خودداری گردد . در صورت اختلاط از کمترین دوز نسبت به زمانی که سم به تنهایی استفاده می شود استفاده شود

·        لازم به ذکر است همیشه اختلاط سم ابتدا با مقداری آب در تانکر انجام شود و سپس به حجم مورد نظر از اصول کار می باشد

·        باغداران محترم جهت جلوگیری از هر گونه مسمومیت، باغ های سم پاشی شده را با نصب اتیکت مشخص کنند.

 

 

جهت دریافت توصیه های هواشناسی کشاورزی بصورت رایگان در سامانه خودکار tahak.irimo.ir  عضو شوید.

You must be logged in to post a comment.